„Nem akarom zavarni, nem akarom terhelni…” „Biztosan kellemetlen lenne neki most beszélnie erről a szörnyűségről…” Ugye ismerősek ezek a mondatok?
Megtudjuk, hogy egy ismerősünk halálos betegséggel küzd, hogy a barátaink válnak, hogy a szomszédunk elvesztette a munkáját...
A szorongásgondolatok, érzelmek és testi tünetek képében egyaránt megjelenik. A szorongás testi jelei közé tartoznak a következők: szívdobogás, verejtékezés, hideg-meleg hullámok, kapkodó légzés, remegés, gyomor- és hasi görcsök, izomfeszülések, amelyek akár fejfájást és mellkasi fájdalmat is okozhatnak. Mint látható, ezek a tünetek könnyen összetéveszthetőek súlyos betegségek tüneteivel, ezért még ijesztőbbek lehetnek, és tovább növelhetik a szorongást. A szorongás a stressz leggyakoribb tünete, sokszor a kettő nem is választható el egymástól, ezért amit a következőkben írunk, a stresszre éppen úgy igaz, mint a szorongásra.
A lelki elsősegély telefonszolgálat elsődleges célja, hogy kritikus élethelyzetek - krízishelyzet, öngyilkosságok, öngyilkossági szándék, veszteségek, lelki traumák - esetén értő, emberi segítséget nyújtson, amely hozzásegíti a segítségkérőt lelki egyensúlya helyreállításához, az adott nehéz élethelyzet érzelmi és racionális megértéséhez, továbbá a lehető leghatékonyabb problémamegoldás megtalálásához. A lelki elsősegély szolgálat név megadása nélkül hívható, ez biztosítja az anonimitást, a telefonszám hívása ingyenes minden hálózatból. Ezek a jellemzők biztosítják, hogy a felmerülő krízishelyzetben azonnal hívható legyen.