Tudástár

2017. ápr. 06.

Mit tekintünk pszichoszomatikus betegségnek?

A pszichoszomatikus betegségek nem szervi eredetű betegségek, elsődlegesen nem szervi elváltozások következményeként alakulnak ki. Megjelenésük hátterében inkább a lelki állapotnak van szerepe.  A testi és a lelki működésünk kapcsolatban van egymással, hatást gyakorol egyik, a másikra. A lélek zavara pedig kihat a testi egészségünkre. Habár napjaink orvostudománya már elismeri, hogy egyes tünetek hátterében a lelki betegségek lehetnek, mégis gyakori, hogy a betegek rendszeresen felkeresik orvosukat, vagy új szakvéleményt, kivizsgálást kérnek, annak ellenére, hogy a szervi megbetegedést a vizsgálatokkal már kizárták. Ezekben az esetekben – bár ezt a páciensek gyakran elutasítják - általában fennállnak olyan pszichológiai problémák, melyek összefüggésbe hozhatók a panaszokkal, és amelyek feloldásával a betegek megszabadulhatnak hosszú ideje visszatérő testi tüneteiktől.

2017. ápr. 06.

Miért stresszelünk?

Bármennyire is meglepően hangzik, de stressz nélkül nem élnénk igazán, nem tudnánk alkalmazkodni az állandóan változó körülményekhez. A stressz nem kóros dolog, és nem is egy legyőzendő ellenség bármennyire is úgy tűnik a mai modern világunkban.

A stressz nem más, mint a szervezet egy reakciója a változásra, célja pedig, hogy alkalmazkodni tudjunk ehhez a változáshoz. Fontos kérdés azonban, hogy egyénileg mi jelent számunkra stresszt, saját tulajdonságaink és mintáink függvényében hogyan reagálunk rá, és a reakciónk megfelelőek-e, azaz továbbsegít-e minket az életben, vagy inkább hátráltat az adott stresszhelyzet. A stressz reakciónkat sok minden befolyásolja: egyéni hajlamunk, testi-lelki beállítottságunk, adott helyzetünk és a korábban minket ért hatások.

2017. ápr. 06.

Megküzdés a munkahelyi stresszel

A stresszel való megbirkózás mindannyiunk életében fontos feladat. Egészségünk, boldogságunk, sikerességünk múlik azon, hogy milyen mértékben tudunk alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez. Amennyiben nem tudunk megfelelően reagálni ezekre a szituációkra, számolnunk kell olyan negatív következményekkel, mint az önbecsülés hiánya, rossz teljesítmény, depresszió, esetleg különféle testi betegségek

A munkahely életünk egyik legfontosabb színtere. Nemcsak azért, mert otthonunk után vagy mellett a legtöbb időt itt töltjük, hanem azért is, mert a munkában való helytállásunk, teljesítményünk nagyban hozzájárul ahhoz, hogy elégedettek vagyunk-e az életünkkel. Éppen ezért stresszforrás is, hiszen alapvető emberi igény, hogy jól teljesítsünk, megálljuk a helyünket a munka világában.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a megküzdési képességeink javíthatóak, a megoldás bennünk rejlik és rajtunk múlik! Jelen cikk célja, hogy a felismerésben és megelőzésben segítsen, hiszen legtöbbször ezeket a kritikus első lépéseket a legnehezebb megtenni.