Tudástár

2017. ápr. 03.

Problématérkép

A Norvég Alap HU12-0002-PP3Módszertani, strukturális és kapacitásfejlesztés a lakosság mentális egészségfejlesztésére irányuló beavatkozások támogatására című projekt egyik fő eredményterméke a hat járásban élő lakosság mentális egészségi állapotáról, valamint az azt befolyásoló tényezőkről szóló helyzetelemzés és Problématérkép elkészítése volt. A Problématérkép vizsgálta a járásokban élők mentális egészségével összefüggő mutatókat, az azt befolyásoló szocio-demográfiai rizikó- és védő tényezőket, valamint a kapcsolódó egészségügyi szolgáltatások elérhetőségét és kapacitásadatait.

2017. ápr. 06.

Mit jelent, ha valaki bipoláris?

A bipoláris zavar (régebbi neve mániás-depressziós pszichózis) a hangulatzavarok közé sorolható betegség, melyet az emelkedett, mániás és a nyomott. depressziós hangulati állapotok váltakozása jellemzi.

2017. ápr. 06.

Mikor mondhatjuk valakire, hogy kényszeres?

Az enyhe kényszeres jelenségek mindennapi velejárói életünknek. Kivel ne fordult volna elő, hogy visszafordult ellenőrizni, hogy az ajtót bezárta-e vagy elzárta-e a vízcsapot. Van azonban, aki ezt a műveletsort ötvenszer is elismétli, mégis tovább szorong, hogy esetleg elárasztja a lakást a nyitva hagyott vízcsapból kiömlő víz. Ez utóbbi a kényszerbetegség súlyosabb formája.

2017. ápr. 06.

Mikor alakulhat ki poszttraumás stressz zavar?

A poszttraumás stressz zavar (PTSD) az életet vagy fizikai épséget súlyosan veszélyeztető események (traumák) átélését követően alakulhat ki. A poszttraumás stressz zavarra fennállása olykor nem is annyira egyértelmű, hiszen a tünetekkel vagy nem is fordulnak szakemberhez, vagy csak a panaszokról folytatott részletes beszélgetés kapcsán bukkan elő az az esemény, ami kiválthatta a zavart.