Tudástár

2017. ápr. 06.

A barátság a lélek gyógyítója

„Mint az élet balzsama, olyan a jó barát.” A barátság épen tartja lelket, vagy ahogy ma divatosan mondjuk a barátságnak mentálhigiénés  funkciója van.  Seneca szerint a barátság a lélek „vitaminja”, a barátokkal való „beszélgetés lecsillapítja nyugtalanságodat..”. Barátság és Egészség, a földi életben ez az a két dolog, ami nélkülözhetetlen vallja Szent Ágoston is.

Nietzsche szerint az embernek nem feltétlenül önmaga miatt kell barátnak lennie. Barátként az ember maga is gyógyítóvá válik. Ő lesz az orvos, és ha saját magának nem is, de legalább egy másik embernek nagyon sokat tud ezzel segíteni. „Tiszta levegő, magánosság, kenyér, orvosság vagy-e barátodnak? Némely ember a maga béklyóit sem tudja magáról leváltani, és mégis barátja megváltója lészen.”

2017. ápr. 06.

A szoptatás hatása az anya és a gyermek testi-lelki egészségére

A születés, a csecsemő- és a kisgyermekkor kitüntetett időszakok nemcsak a gyermek testi, hanem lelki fejlődése szempontjából is. A megszületés után a szoptatás és a testközelség által megvalósuló szoros kapcsolat átmenetet tud jelenteni a várandósság alatti egységtől a fokozatos önállósodás felé.

Szoptatás alatt egyáltalán nem pusztán az anyatejes táplálás értendő, hanem egy olyan összetett helyzet, amely kielégíti a kisbaba testi és lelki szükségleteit, támogathatja az anya jóllétét, elősegítheti a család új helyzethez való alkalmazkodását. Amikor szoptatásról beszélünk, akkor nem is a csecsemő táplálását, hanem inkább a csecsemőgondozás egy módját érthetjük alatta.

2017. ápr. 06.

A személyiség kialakulásának feladatai fiatalkorban

A lelki egészség egyik fontos szerepe abban van, hogy az elkerülhetetlen személyiségfejlődési krízisek esetén erőt ad megtalálni azokat az új eszközöket, amelyekkel sikeresen megküzdve juthatunk ki a nehéz helyzetből. A fiatalok életében a normális krízishelyzetek is nagyon gyorsan követik egymást, az ezekkel való egészséges megküzdés csak akkor sikerülhet teljes mértékben, ha ennek a feltételei adottak.

Ennek feltételei elsősorban a stabil családi háttér, a szükséges kortárs-kapcsolatok, és közösségek. Különösen megnehezíti a fejlődésüket, az egészséges megküzdést, ha váratlan krízisek is megjelennek az életükben – válás, rossz iskolai eredmények, iskolai problémák, pl. bullying, zaklatás, érzelmi, szerelmi problémák –, amelyeknek egy része a való életben szinte elkerülhetetlen.