A lelki elsősegély telefonszolgálat elsődleges célja, hogy kritikus élethelyzetek - krízishelyzet, öngyilkosságok, öngyilkossági szándék, veszteségek, lelki traumák - esetén értő, emberi segítséget nyújtson, amely hozzásegíti a segítségkérőt lelki egyensúlya helyreállításához, az adott nehéz élethelyzet érzelmi és racionális megértéséhez, továbbá a lehető leghatékonyabb problémamegoldás megtalálásához. A lelki elsősegély szolgálat név megadása nélkül hívható, ez biztosítja az anonimitást, a telefonszám hívása ingyenes minden hálózatból. Ezek a jellemzők biztosítják, hogy a felmerülő krízishelyzetben azonnal hívható legyen.
Az asszertivitás szó maga hatékony és méltányos érdekérvényesítést jelent.
Azért is érdemes foglalkoznunk a témával, mert az asszertivitás nem más, mint a hatékony kommunikáció és egyben egymás jobb megértésének egyik alkotóeleme.
Az asszertív kommunikációs technikák elsajátítása nagyon fontos, hogy ezáltal minél könnyebben és minél hatékonyabban tudjuk megfogalmazni érzéseinket, örömeinket, problémáinkat.
A közösségi segítő, facilitátor egy olyan személy, aki a közösségért tenni akar és tud, aki valamilyen módon hatással van, lehet a közösség több tagjára. A meghatározásból következik, hogy egyrészt szükséges a lehetőség megléte, másrészt a szükséges motiváció, tenni akarás. A kétféle feltétel gyakran elválik egymástól, nem mindenki, aki a megfelelő szerepben van, akar is tenni a közösségért, de fordítva is előfordul, hogy a megfelelő motiváltságú embereknek gyakran nincs meg a megfelelő lehetőségük, hogy segítsenek.
Az egészségi állapot életminőséget meghatározó hatása általánosan felismert tény. A rendszeres fizikai aktivitás testi egészségre gyakorolt jótékony hatása ősidők óta mindenki számára magától értetődő. Napjainkban az egészség fogalomkörébe a közvélemény is beleérti a lelki egészség fogalmát is. Az egészség témakörben is a prevencióra, a megelőzésre érdemes helyezni a hangsúlyt: számos vizsgálat igazolja az egészséges életmód szerteágazó előnyeit.
Az egészséges életmód ma már nemcsak a káros szenvedélyektől való távolmaradás, illetve az élvezeti szerek mértékletes használatát értjük, hanem már a rendszeres fizikai aktivitást is magában foglalja.